W okresie wakacyjnym w Centrum Technologii Audiowizualnych szkolą się studenci informatyki z Uniwersytetu Wrocławskiego, którego CeTA jest partnerem. Do ich zadań należy tworzenie i rozwijanie m.in. nowych narzędzi programistycznych, wykorzystywanych w muzyce. Staże współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej.
Studenci zajmują się rozwijaniem tzw. wirtualnego instrumentu, czyli modularnego systemu do przetwarzania dźwięku.
– Instrument pozwala na wspólną improwizację instrumentalisty i osoby odpowiedzialnej za przetwarzanie dźwięku w czasie rzeczywistym. Planujemy użyć go podczas festiwalu Warszawska Jesień w 2015 roku i być może jako część koncertu Związku Kompozytorów Polskich w grudniu 2014 roku – mówi Dariusz Jackowski, opiekun stażystów.
Innym z projektów realizowanych w ramach staży jest system do tworzenia muzyki i wizualizacji ewolucyjnych, który wykorzystuje techniki modelowania rozprzestrzeniania się genów do tworzenia melodii i parametrów wizualizacji. System tworzony jest we współpracy z kompozytorem Pawłem Hendrichem i Piotrem Posackim z Zakładu Genomiki Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zostanie wykorzystany podczas tegorocznych Światowych Dni Muzyki MTMW.
Staże studentów Uniwersytetu Wrocławskiego potrwają w CeTA do września.