Film bez barier – pokaz „Popiołu i diamentu” z audiodeskrypcją w Centrum Technologii Audiowizualnych
Już w najbliższy czwartek, 23 października, o godz. 17.00, w Studiu im. Zbyszka Cybulskiego w CeTA, odbędzie się wyjątkowy pokaz filmowy, przygotowany z myślą o osobach niewidomych i niesłyszących. Zaprezentowany zostanie „Popiół i diament”, w reżyserii Andrzeja Wajdy, zrealizowany w Wytwórni Filmów Fabularnych, której sukcesorem jest CeTA. Wstęp jest bezpłatny.
Czwartkowy pokaz to część projektu fundacji KATARYNKA „ADAPTER. Festiwal Wyobraźni Film bez Barier”, skierowanego do niewidomych i niesłyszących odbiorców. W ramach wydarzenia zaplanowano pięć pokazów filmowych w dolnośląskich miastach. We Wrocławiu zaprezentowany zostanie „Popiół i diament” – jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii. Dzieło Andrzeja Wajdy, z wybitną rolą Zbyszka Cybulskiego, zrealizowane zostało w byłej wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Jej spadkobiercą i kontynuatorem tradycji jest obecnie Centrum Technologii Audiowizualnych, w którym odbędzie się pokaz.
– Chętnie wspieramy inicjatywy, których celem jest utrwalanie historii polskiego kina, szczególnie tej związanej z naszym miastem i przybliżanie jej coraz szerszemu gronu odbiorców. Wydarzenie to doskonale wpisuje się także w obchodzoną w tym roku rocznicę 60-lecia filmu na Dolnym Śląsku – mówi dr Robert Banasiak, dyrektor CeTA.
Pokaz opatrzony zostanie audiodeskrypcją, z charakterystycznym, wyjątkowym głosem Krystyny Czubówny, przygotowaną przez Fundację KATARYNKA. Aby jak najlepiej wprowadzić publiczność w niezwykły świat filmu, organizatorzy pokazu przygotowali ponadto kilka atrakcji m.in. odtworzone zostaną sceny z filmu, z udziałem studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu oraz zaprezentowane filmowe kostiumy i rekwizyty.
– Pokaz „Popiołu i diamentu” tłumaczony będzie także na język migowy. Dodatkowo, wśród aktorów, którzy wciągną uczestników do świata filmowej magii, będzie również osoba niesłysząca, porozumiewająca się językiem migowym – mówi Justyna Mańkowska z Fundacji KATARYNKA.
1 listopada br. uruchomiona zostanie platforma www.adapter.org.pl, z 10 polskimi filmami, przygotowanymi dla osób niewidomych i niesłyszących.
Projekt „ADAPTER. Festiwal Wyobraźni Film bez Barier” dofinansowano ze środków PFRON w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wyszukiwarka treści
Najnowsze wpisy
- Regulamin Konkursu „Wygraj płytę z muzyką z filmu Skok” 16 marca 2021
- Wyjątkowe nagrania muzyki filmowej Wojciecha Kilara z archiwów CeTA dostępne na płycie! 26 lutego 2021
- CeTA członkiem Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych! 17 lutego 2021
- Jazzowa muzyka z filmu „Skok” Kazimierza Kutza już na płycie CD! 29 stycznia 2021
- Regulamin Konkursu „Wygraj płytę z muzyką z serialu Czterej Pancerni i Pies” 15 stycznia 2021