Uroczysta premiera paradokumentu „Kuźnia bohaterów” w Centrum Technologii Audiowizualnych
17 kwietnia 2015 r., w Sali kinowej w CeTA, odbył się uroczysty, premierowy pokaz fragmentów paradokumentu „Kuźnia bohaterów”, opowiadającego historię Cichociemnych, przygotowywanego przez grupę „Action Academy” z Wrocławia. Projekt realizowany jest przy wsparciu Centrum Technologii Audiowizualnych. Wydarzenie odbyło się w 71. rocznicę skoku spadochronowego Aleksandra Tarnawskiego – jednego z ostatnich żyjących Cichociemnych, który był gościem honorowym pokazu.
Wydarzenie, zorganizowane przez grupę Action Academy oraz Centrum Technologii Audiowizualnych, swoją obecnością zaszczycili ponadto – płk Piotr Gąstał, dowódca Jednostki Wojskowej GROM oraz Grzegorz Wydrowski – prezes Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM, która upamiętnia tradycje Cichociemnych. Uczestników wydarzenia, w Sali kinowej CeTA, powitał oficjalnie Dyrektor instytucji – dr Robert Banasiak.
Podczas wydarzenia zaprezentowano trzy odcinki paradokumentu „Kuźnia bohaterów”, ukazującego niezwykłą historię Cichociemnych – żołnierzy Armii Polskiej, którzy podczas II wojny światowej szkoleni byli w Anglii i Szkocji, a następnie zrzucani do okupowanej Polski. Projekt „Kuźnia bohaterów” ma na celu przybliżenie specyfiki ich działań oraz podkreślenie roli, jaką odegrali podczas wojny. Po pokazie przedstawiono krok po kroku trasę, jaką przebył Aleksander Tarnawski do Polski od wyruszenia z Lwowa – łącznie wyniosła ona ok. 14 000 km. Na pamiątkę swojego skoku Pan Aleksander otrzymał statuetkę, przygotowaną przez Jacka Spychalskiego, modelarza w CeTA.
Wyszukiwarka treści
Najnowsze wpisy
- Regulamin Konkursu „Wygraj płytę z muzyką z serialu Czterej Pancerni i Pies” 15 stycznia 2021
- Unikatowa płyta z muzyką z serialu „Czterej pancerni i pies” już w sprzedaży! 27 listopada 2020
- Muzyka z kultowych filmów i seriali zostanie wydana na płytach! To efekt współpracy CeTA i GAD Records 29 października 2020
- Trzy nasze filmy na festiwalu w Gdyni! 22 października 2020
- Trwają zdjęcia do „Republiki dzieci” Jana Jakuba Kolskiego! 15 września 2020