Bezpłatne warsztaty „Xpanded Cinema: New Audiovisual Language” w CeTA
W dniach 24-25 czerwca 2015 r. zapraszamy do Centrum Technologii Audiowizualnych na bezpłatne warsztaty „Xpanded Cinema: New Audiovisual Language”. Zajęcia poprowadzi Jaime de los Rios – artysta multimedialny z Hiszpanii, uczestnik Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, prowadzonego pod auspicjami Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Warsztaty skierowane są do osób zainteresowanych nowymi technologiami, projektami audiowizualnymi i kinem rozszerzonym. Od uczestników wymagane są znajomość języka angielskiego oraz własny komputer. Zajęcia odbędą się w dniach 24-25 czerwca 2015 r., w godzinach 10.00-15.00, w Sali Kinowej w Centrum Technologii Audiowizualnych. Osoby zainteresowane uczestnictwem w warsztatach prosimy o przesłanie e-maila na adres pr@filmstudioceta.pl. Zgłaszać można się do 22 czerwca 2015 r. Realizacja warsztatów uzależniona jest od ilości nadesłanych zgłoszeń.
Warsztaty „Xpanded Cinema: New Audiovisual Language”
http://autopoetika.hotglue.me/?Expanded%20Cinema/
http://www.trackingbilbao.com/tracking-bilbao-2015/talleres-2015/nuevas-expresiones-audiovisuales/experimentacion-narrativa/
Technologie
1. programowanie interakcji (programowanie wizualne, data flow, computer vision, glitch) w open source’owym internetowym środowisku http://meemoo.org
2. sieciowe hakowanie przy użyciu mozilla web maker
3. „art hacking” przy użyciu sieci społecznościowych oraz tworzenie twitter botów, czyli internetowych robotów przeczesujących bazy danych i wykonujących określone repetytywne zadania
Nie można zrozumieć nowych mediów i nowych narracji bez pojęcia „remiksu”. W obu obszarach istotne jest pojęcie „wspólnoty”, jednak nie należy oceniać jego wartości w oparciu o liczby, ale o stopień zaangażowania społecznego w obrębie danej narracji. W tym sensie stopień siły i głębi zaangażowania niewątpliwie ma znaczenie, kiedy wspólnota buduje nowe narracje w ramach projektu, a narracyjny wszechświat poszerza się horyzontalnie i na zewnątrz w stronę twórców tego przedsięwzięcia. Te narracje w narracjach, zwane „metanarracajmi”, sprawiają więc, że możliwe jest „zremiksowanie” pierwotnej historii, naszkicowanie paralelnych, narracyjnych pomostów, przemienianie jej kodów tak, aby móc dostrzec z innej strony, co jest ważne dla wspólnoty.
Główną ideą warsztatów jest zhakowanie sekwencji znanego filmu i wygenerowanie krótkich historii w jej ramach – metanarracje mogą wyjść poza ekran. Podczas warsztatów będą mieć miejsce eksperymenty z narracjami i prototypami projektów audiowizualnych. Przedstawione zostaną rozwinięte modele do produkcji materiałów filmowych – fabularnych i dokumentalnych. Praca z wykorzystaniem narzędzi Open Source, dostępnych powszechnie i łatwych w użyciu, wzmocni tym samym idee „prouser” i „prosumer”.
Zainspiruj się nowymi formami narracji i eksperymentalnym budowaniem własnych scenariuszy. Wyobraź sobie projekty audiowizualne angażujące całą wspólnotę. Doświadcz współtworzenia („co-creation”) i twórczości rozszerzającej się radialnie.
Metodologia i narzędzia
Warsztaty koncentrują się na czterech rozszerzonych formatach narracyjnych:
• Social media storytelling (narracje w mediach społecznościowych)
• Real-time interactivity (interaktywność w czasie rzeczywistym)
• Immersive narrative (pogłębione narracje)
• Increased story (rozbudowane historie)
Jaime de los Rios – artysta multimedialny, założyciel Laboratorium Artek (http://arteklab.org/). W swoich projektach łączy zdobycze kultury, nauki i technologii. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, a jako rezydent artystyczny gościł już m.in. w Bermeo i Poitiers. W trakcie pobytu we Wrocławiu – w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, prowadzonego pod auspicjami Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 – pracować będzie nad programem komputerowym, który umożliwi aktywnym użytkownikom platform społecznościowych (głównie Twittera lub innych z nim połączonych) współtworzenie interaktywnej mozaiki łączącej Wrocław i San Sebastian – drugie miasto noszące tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016. Efekty swojej pracy de los Rios zaprezentuje podczas tegorocznej edycji Otwartej Pracowni Kultury Baskijskiej BASK w dniach 3-5 lipca 2015 r.
Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji o A-i-R Wro można znaleźć pod adresem: www.wroclaw2016.pl/rezydencje
Wyszukiwarka treści
Ostatnie wpisy
- Upamiętnienie Sylwestra Chęcińskiego 19 maja 2023
- Upamiętnienie Tadeusza Kosarewicza 20 kwietnia 2023
- Nasze kostiumy na wystawie „Moda stanu wojennego” 18 kwietnia 2023
- CeTA będzie ponownie Wytwórnią Filmów Fabularnych we Wrocławiu 4 kwietnia 2023
- „MS Piłsudski – podwodna misja” – premiera filmu VR w CeTA 3 kwietnia 2023