Centrum Technologii Audiowizualnych będzie wspierać Fundację „Sami Swoi”
Centrum Technologii Audiowizualnych, sukcesor Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, nawiązało współpracę z Fundacją „Sami Swoi”. Jej celem jest utrwalanie i pielęgnowanie pamięci o kultowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego.
Głównym celem Fundacji Sami Swoi jest opieka nad obiektem w Dobrzykowicach, w którym realizowane były zdjęcia do trylogii komediowej Sylwestra Chęcińskiego oraz pogłębianie i popularyzacja wiedzy o miejscu, które na stałe zapisało się w historii polskiej kinematografii.
– Jako rodzina mieliśmy bardzo długi, trwający prawie 15 lat, okres, mniej lub bardziej aktywnego, natchnionego myślenia o rozwoju tego miejsca. W ostatnich latach dało się odczuć skoncentrowanie tegoż myślenia i w sposób niewymuszony zaznaczyły się kierunki, a w ślad za tym przyszły możliwości w postaci ludzi, doświadczenia, warunków zawodowych i czasowych. Mamy za sobą etap organizacji fundacji i przystępujemy do realizacji naszych licznych pomysłów i planów. Przed nami pracowity i kreatywny czas. Wszystko nam sprzyja, a to znaczy, że zmierzamy we właściwym kierunku. Współpraca z CeTA jest jednym z tych znaków – mówi Natalia Dalecka, Prezes Fundacji „Sami Swoi”.
Fundacja przygotowuje właśnie projekt stworzenia Izby Pamięci, poświęconej filmom opowiadającym o losach dwóch rodzin – Kargulów i Pawlaków. Centrum Technologii Audiowizualnych będzie wspierać to przedsięwzięcie organizacyjnie i promocyjnie.
– Jako sukcesor i kontynuator tradycji Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, z którą związany był Sylwester Chęciński i w której realizowana była część zdjęć do trylogii, chętnie i z przyjemnością wspieramy inicjatywy przybliżające kolejnym pokoleniom te kultowe filmowe produkcje i utrwalające pamięć o nich. Izba Pamięci będzie też idealnym miejscem prezentacji odrestaurowanych kostiumów i rekwizytów z trylogii, które mamy w naszych zbiorach – mówi dr Robert Banasiak, Dyrektor CeTA.
Otwarcie Izby Pamięci planowane jest na lipiec 2016 r., tuż przed XIII Festiwalem „Sami Swoi” w Dobrzykowicach, który tradycyjnie odbywa się w ostatni weekend sierpnia.
Więcej informacji o projekcie i Fundacji można znaleźć na stronie: www.sami-swoi.org
Wyszukiwarka treści
Najnowsze wpisy
- Regulamin Konkursu „Wygraj płytę z muzyką z serialu Czterej Pancerni i Pies” 15 stycznia 2021
- Unikatowa płyta z muzyką z serialu „Czterej pancerni i pies” już w sprzedaży! 27 listopada 2020
- Muzyka z kultowych filmów i seriali zostanie wydana na płytach! To efekt współpracy CeTA i GAD Records 29 października 2020
- Trzy nasze filmy na festiwalu w Gdyni! 22 października 2020
- Trwają zdjęcia do „Republiki dzieci” Jana Jakuba Kolskiego! 15 września 2020