Nowa elewacja siedziby Centrum Technologii Audiowizualnych!
Zakończyły się kilkumiesięczne prace budowlane w Centrum Technologii Audiowizualnych, dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Budynek zyskał nową elewację, a także nowe okna i drzwi. Dodatkowo odrestaurowano i uruchomiono po latach zabytkowy zegar, znajdujący się na fasadzie oraz wschodniej ścianie obiektu.
Realizacja inwestycji rozpoczęła się w połowie maja 2018 r. i obejmowała budynek B – dawną Halę Państw (obecnie Studio Filmowe im. W.J. Hasa i część produkcyjno-administracyjna), wpisany do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego, a także budynek C (Sala kinowa), dobudowany w latach 70. Po usunięciu starej warstwy tynku i pracach rozbiórkowych, kolejnym etapem była termomodernizacja ścian w budynku C. Następnie położono nowe tynki oraz wymieniono stolarkę okienną i drzwiową.
W ramach realizowanych prac odrestaurowany i uruchomiony po latach został zabytkowy wieżowy zegar, który zdobi front i wschodnią ścianę budynku. Ten najwyższej klasy model wyprodukowany został w berlińskiej firmie C.F. Rochlitz prawdopodobnie w latach 30. XX w. Wyróżnia go m.in. bardzo solidna i dopracowana technicznie konstrukcja mechanizmu, do którego wykonania wykorzystano żeliwo szare, stal, mosiądz, brąz i skórę zwierzęcą. Mechanizm zegara fabrycznie wyposażony jest w automatyczny naciąg, więc nie ma potrzeby, ani nawet też możliwości, uciążliwego manualnego nakręcania go. Dzięki renowacji i pracom mistrza zegarmistrza, po niemal 20 latach, zegar ponownie odmierza czas, a dodatkowo został podświetlony.
Elewacja siedziby CeTA od dawna wymagała modernizacji, zarówno ze względów estetycznych, jak i z uwagi na historię budynku, który od powstania pod koniec lat 30 XX w. funkcjonował najpierw jako jeden z obiektów Terenów Wystawowych, a następnie przez niemal 60 lat był siedzibą Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Teraz, dzięki przeprowadzonym pracom, budynek zyskał nowy wygląd, spójny z pozostałymi budynkami kompleksu przy ul. Wystawowej, które remontowane były już w poprzednich latach.
Prace realizowane były pod nadzorem konserwatora zabytków. Wartość inwestycji wyniosła 2 185 833 zł. Remont sfinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykonawcą prac była firma KS Construction.
Wyszukiwarka treści
Ostatnie wpisy
- Upamiętnienie Sylwestra Chęcińskiego 19 maja 2023
- Upamiętnienie Tadeusza Kosarewicza 20 kwietnia 2023
- Nasze kostiumy na wystawie „Moda stanu wojennego” 18 kwietnia 2023
- CeTA będzie ponownie Wytwórnią Filmów Fabularnych we Wrocławiu 4 kwietnia 2023
- „MS Piłsudski – podwodna misja” – premiera filmu VR w CeTA 3 kwietnia 2023