Upamiętnienie Tadeusza Kosarewicza
„Ziemia obiecana”, „Nie ma mocnych”, „Pociąg do Hollywood”, „Wielki Szu” – to tylko niektóre z ponad 90 produkcji, do których scenografię stworzył Tadeusz Kosarewicz. Wspólnie z rodziną, Stowarzyszeniem Filmowców Polskich i zgromadzonymi gośćmi, uhonorowaliśmy tego wybitnego scenografa odsłaniając pamiątkową tablicę na naszym budynku.
Wydarzenie upamiętniające Tadeusza Kosarewicza zorganizowane zostało wspólnie z Kołem Scenografów i Kołem Wrocławskim Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jego głównym punktem było uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej artyście, którą można już oglądać na elewacji naszego budynku. Jej autorem jest Jacek Spychalski z naszego zespołu.
Zgromadzeni goście, wśród nich rodzina Tadeusza Kosarewicza, jego przyjaciele i współpracownicy, scenografowie i scenografki, a także studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, mogli następnie w Sali kinowej posłuchać wspomnień Waldemara Krzystka, dotyczących jego współpracy z artystą przy filmach „W zawieszeniu”, „Ostatni prom”, „Zwolnieni z życia” i „Mała Moskwa”. Po prezentacji i dyskusji zaprezentowano także film dokumentalny „Kosarewicz. Ktoś, kto widzi lepiej” Krzysztofa Wierzbiańskiego. Uczestnicy wydarzenia mieli również okazję zapoznać się z nowoczesnym ekranem LED umożliwiającym realizację produkcji z wykorzystaniem wirtualnej scenografii, dostępnym w naszej hali im. Hasa.
Tadeusz Kosarewicz był jednym z najwybitniejszych polskich scenografów, przez lata związany z wrocławską Wytwórnią Filmów Fabularnych. Ukończył Wydział Budownictwa na Politechnice Wrocławskiej. Stworzył scenografię do ponad 90 filmów i seriali, w tym m.in. takich tytułów jak „Ziemia obiecana”, „Nie ma mocnych”, „Na srebrnym globie”, „Pociąg do Hollywood”, „Wielki Szu”, „Strachy”, „Yesterday”, „Ostatni prom”, „Jańcio Wodnik”, „W zawieszeniu”, „Zemsta”, „Mała Moskwa”. Pracował z jednymi z najlepszych polskich reżyserów m.in. Wojciechem Jerzym Hasem, Sylwestrem Chęcińskim, Andrzejem Wajdą, Andrzejem Żuławskim, Krzysztofem Kieślowskim, Radosławem Piwowarskim, Janem Jakubem Kolskim i Waldemarem Krzystkiem. Nagrodzony został m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za scenografię do filmu „Ziemia obiecana” oraz otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orzeł za scenografię do „Małej Moskwy”.
Wyszukiwarka treści
Ostatnie wpisy
- Upamiętnienie Sylwestra Chęcińskiego 19 maja 2023
- Upamiętnienie Tadeusza Kosarewicza 20 kwietnia 2023
- Nasze kostiumy na wystawie „Moda stanu wojennego” 18 kwietnia 2023
- CeTA będzie ponownie Wytwórnią Filmów Fabularnych we Wrocławiu 4 kwietnia 2023
- „MS Piłsudski – podwodna misja” – premiera filmu VR w CeTA 3 kwietnia 2023