Aplikacje mobilne na Dzień Bezpiecznego Internetu

film

W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu uczniowie z Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej, we współpracy z Komendą Miejską Policji oraz Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, przygotowali gry dotyczące zagrożeń w sieci. Celem tej inicjatywy było stworzenie narzędzia łączącego elementy rozrywki z edukacją, które będzie dostępne bezpłatnie dla osób korzystających z urządzeń mobilnych.

 

Programowanie gier rozpoczęło się na początku grudnia 2016 r. Uczniowie gimnazjum oraz liceum z Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej pracowali w sali komputerowej w Centrum Technologii Audiowizualnych pod okiem i przy wsparciu specjalistów – Dariusza Jackowskiego i Dawida Śliwy z CeTA, Dawida Szatarskiego – filmowca, rysownika i grafika oraz st. sierż. Łukasz Raczkowski z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Młodzież przygotowała dwie gry komputerowe, dotyczące bezpieczeństwa w Internecie. Pierwsza z nich to platformówka „Internet Invaders”. Kierujemy w niej postacią chłopca, który pokonuje poszczególne poziomy gry przemieszczając się po platformach zbudowanych z kabli internetowych. Aby dotrzeć do końca gry, bohater musi zmagać się nie tylko z zainfekowanymi dyskietkami i robakami symbolizującymi wirusy, ale przede wszystkim dobrze odpowiedzieć na pytania dotyczące bezpieczeństwa w sieci.

Druga gra przygotowana przez uczniów – „Net Safety” – jest symulacją smartfona. Wirtualny ekran telefonu stanowi pretekst do poznania zachowań użytkownika podczas wirtualnych zaczepek i nieznanych wiadomości. W zależności od podjętych decyzji i udzielonych odpowiedzi gra modyfikuje fabułę i sprawdza naszą czujność podczas korzystania z Internetu.

Finał projektu i prezentacja gier, które są pierwszymi tego typu edukacyjnymi aplikacjami w Polsce,  odbyły się 7 lutego  2017 r. w Humanitarium Ogrody Doświadczeń, w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu.

Menu