„Astra” to krótkometrażowy film animowany w reżyserii Michała Łubińskiego, realizowany w technice stop motion. W 2018 r. projekt otrzymał nasze specjalne wyróżnienie w ramach pitchingu podczas Animarkt Stop Motion Forum w Łodzi. CeTA jest producentem filmu. Za produkcję wykonawczą odpowiada Momakin. Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Astra” to uniwersalna historia o siostrzanej miłości, wielkich przygodach i o nieuniknionych trudnościach życia. Główną bohaterką animacji jest 6-letnia Astra, która próbuje powstrzymać siostrę przed udziałem w niebezpiecznej misji. Kiedy jednak Anna potrzebuje pomocy, mała dziewczynka bez wahania sama wyruszy w kosmos.

Lalki do filmu wykonane zostały w łódzkiej pracowni artystycznej. Postaci zostały stworzone od podstaw, czyli autorskich rysunków reżysera. Tworzenie lalek to przede wszystkim precyzyjna praca manualna, jednak bryła głowy u małych aktorów została wykonana w technice druku 3D. Pozwoliło to na sprawniejsze zaprojektowanie i wydrukowanie wymiennych elementów twarzy, przyczepianych na małe magnesy, dzięki którym bohaterzy filmu mają bardzo bogatą mimikę. Druki 3D zostały użyte także w procesie tworzenia scenografii i rekwizytów, jako uzupełnienie pracy manualnej. Przedmioty dnia codziennego zostały zeskalowane do maleńkich rzeźb i np. telefon ma zaledwie 2,2 na 6 cm, a krzesło wysokość 18 cm. Wykonaniem elementów zajmował się zespół pod kierunkiem Jacka Spychalskiego ze Studia Animacji CeTA.

Zdjęcia do „Astry”, z wykorzystaniem wykonanych dekoracji i rekwizytów, a także greenscreena, realizowane były w naszej hali zdjęciowej i trwały od maja do sierpnia 2021.

Pierwszy pokaz festiwalowy filmu odbędzie się na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR 2022.

Film „Astra” został dofinansowany z budżetu państwa, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Menu
Skip to content