
Poznaj sztukę tworzenia dokumentu i przygotuj się do realizacji własnego filmu!
Podczas cyklu zajęć „Ćwiczenia z dokumentu”, które poprowadzą online najlepsi polscy praktycy poznasz cały proces powstawania formy dokumentalnej – od znalezienia pomysłu do jego realizacji. Na zajęciach będziemy pracować w małej grupie i wykorzystywać różne formy przekazywania wiedzy, m.in. wykłady ilustrowane przykładami filmowymi, konsultacje on-line oraz ćwiczenia praktyczne.
Każdy z twórców prowadzących warsztaty przygotował własną formułę zajęć adekwatną do zrealizowania wybranego tematu.
1.Warsztaty „Prawda w dokumencie” z Marcinem Koszałką (8 i 9 lipca)
Warsztaty teoretyczno-praktyczne na temat: prawda w dokumencie, czy istnieje granica moralna? Zajęcia w formie wykładu, konsultacji on-line oraz zadań praktycznych m. in. realizacja przez uczestników krótkiej formy pt.: Intymny portret bohatera „do bólu”
2. Warsztaty „Człowiek i miejsce w dokumencie” z Marią Zmarz-Koczanowicz (15 i 16 lipca)
Obserwacja człowieka i obserwacja miejsca w filmie dokumentalnym w kontekście pytań: co i jak wybierać z rzeczywistości, jak ją filmować, gdzie stawiać kamerę, jak pracować z bohaterem, jak kręcić materiał i jak go porządkować do montażu.
3. Warsztaty „Temat w dokumencie” z Piotrem Stasikiem (4 i 7 sierpnia)
Warsztaty o poszukiwaniu tematu i pisaniu scenariusza, zagadnienia zostaną omówione na przykładach z wybranych filmów dokumentalnych.
4. Warsztaty „Praca z producentem przy dokumencie” z Małgorzatą Staroń (17 sierpnia)
Warsztaty z doświadczoną producentką filmów dokumentalnych, które poruszą m.in. pytania: czy pracować samodzielnie czy z producentem, jak poszukiwać tematu i jak sfinansować swój pomysł, a także odniosą się do zagadnienia realizacji dźwięku w filmie dokumentalnym.
Koszt uczestnictwa: 400 zł za cały cykl (możliwość płatności w dwóch ratach)
Dzięki wykorzystaniu platformy do video-konferencji wszyscy uczestnicy mogą widzieć się i słyszeć. Każdy powinien mieć sprzęt (komputer, tablet lub smartfon), który umożliwia połączenie audio i video.
Terminy spotkań:
„Prawda w dokumencie” z Marcinem Koszałką
8 lipca godz. 10:00 – 20:00
9 lipca godz. 10:00 – 20:00
„Człowiek i miejsce w dokumencie” z Marią Zmarz-Koczanowicz
15 lipca godz. 10:00 – 14:00
16 lipca godz. 12:00 – 15:00
„Temat w dokumencie” z Piotrem Stasikiem
4 sierpnia godz. 10:00 – 12:00
7 sierpnia godz. 10:00 – 13:00
„Praca z producentem przy dokumencie” z Małgorzatą Staroń
17 sierpnia godz. 10:00 – 12:00 + czas na pytania
Marcin Koszałka: operator, reżyser i scenarzysta, doktor habilitowany sztuk filmowych. Absolwent i wykładowca Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego debiutancki film dokumentalny – Takiego pięknego syna urodziłam – wywołał poruszenie i zdobył szereg nagród na festiwalach. Zrealizował kilka dokumentów, m.in. Istnienie (2007) i Deklarację nieśmiertelności (2010). Jako reżyser filmu fabularnego zadebiutował thrillerem Czerwony pająk (2015), pokazanym premierowo w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Zrealizował zdjęcia do wielu polskich filmów; dwukrotnie otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za realizację Pręg (2004) i Rewersu (2009).
Maria Zmarz- Koczanowicz: reżyserka i scenarzystka, doktor habilitowany sztuk filmowych. Absolwentka Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Stworzyła dziesiątki filmów dokumentalnych i teatrów telewizji, a także komedię społeczną Kraj świata. W 2003 była laureatką Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej w kategorii telewizja. W 2013 r. za wybitne zasługi w badaniu, dokumentowaniu i upamiętnianiu historii Marca ’68, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Piotr Stasik: operator, reżyser i scenarzysta. Zrealizował m. in. cykle filmów Jak zrobić film (2010) oraz Muzykoteka szkolna (2011). Jego dokumenty „Dziennik z podróży” (2013), Koniec lata (2010), 7 x Moskwa (2005) były prezentowane i nagradzane na wielu festiwalach. W 2016 roku zdobył nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej za film 21 x Nowy Jork a film Ćmy, kooprodukowany przez CeTA, znalazł się w selekcji projektów biorących udział w programie Goes To Cannes 2020.
Małgorzata Staroń: związana z branżą filmową od 1996 roku a od 2005 roku zarządza spółką Staron-Film, która wyprodukowała jako koproducent filmy m. in.: El Premio Pauli Markovitch (Silver Bear Berlinale 2011), Pod ochroną Diego Lermana (Quinzaine des realisateurs – Cannes 2014), Świt Laili Pakalniny (2015) oraz filmy dokumentalne np.: Sześć tygodni Marcina Krawczyka (2009), Tak Dariusza Gajewskiego (2006), Argentyńską lekcję Wojciecha Staronia (2011), Braci Wojciecha Staronia (2015) Ostatni sezon Sławomira Witka (2015). Wszystkie filmy dotąd wyprodukowane przez Staron-Film miały premiery na międzynarodowych festiwalach klasy A i były wielokrotnie nagradzane.
PROGRAM:
Warsztaty „Prawda w dokumencie” z Marcinem Koszałką – warsztaty teoretyczno-praktyczne na temat: prawda w dokumencie, czy istnieje granica moralna? Zajęcia w formie wykładu, konsultacji on-line oraz zadań praktycznych m. in. realizacja przez uczestników krótkiej formy pt.: Intymny portret bohatera „do bólu”
Warsztaty „Człowiek i miejsce w dokumencie” z Marią Zmarz-Koczanowicz – obserwacja człowieka i obserwacja miejsca w filmie dokumentalnym w kontekście pytań: co i jak wybierać z rzeczywistości, jak ją filmować, gdzie stawiać kamerę, jak pracować z bohaterem, jak kręcić materiał i jak go porządkować do montażu.
Warsztaty „Temat w dokumencie” z Piotrem Stasikiem – Warsztaty o poszukiwaniu tematu i pisaniu scenariusza, zagadnienia zostaną omówione na przykładach z wybranych filmów dokumentalnych.
Warsztaty „Praca z producentem przy dokumencie” z Małgorzatą Staroń – warsztaty z doświadczoną producentką filmów dokumentalnych, które poruszą m.in. pytania: czy pracować samodzielnie czy z producentem, jak poszukiwać tematu i jak sfinansować swój pomysł, a także odniosą się do zagadnienia realizacji dźwięku w filmie dokumentalnym.
Zasady uczestnictwa, zapisów oraz rekrutacji na webinary CeTA:
- Jeśli widzisz post o warsztatach na FB, które Cię interesują – prosimy przeczytaj najpierw szczegółowy opis wydarzenia (patrz wyżej).
- Jeśli chcesz wziąć udział w warsztatach musisz wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się po lewej stronie. Nasze webinary organizowane są na osobnej platformie, w pokojach webinarowych, nie na Facebooku, dlatego nie wystarczy zaznaczenie „Wezmę udział” lub „Jestem zainteresowany” na stronie wydarzenia na FB. Link do formularza znajduje się zawsze w opisie webinaru.
- Wysłanie formularza zgłoszeniowego na warsztaty nie jest jednoznaczne z przyjęciem na zajęcia. Po wypełnieniu formularza otrzymasz na maila potwierdzenie jego wysłania. Jeśli nie otrzymasz informacji zwrotnej, najprawdopodobniej Twoje zgłoszenie nie trafiło na naszą skrzynkę.
- Na zgłoszenia czekamy do daty i godziny podanej na stronie dotyczącej warsztatów (nad formularzem zgłoszeniowym). Po upływie tego terminu, zgłoszenia nie są już przyjmowane, a formularze nie są już aktywne.
- Po zakończeniu naboru, do wszystkich osób wysyłamy informację o jego wynikach. Jeśli dostałeś się na warsztaty, zostaniesz poproszony o potwierdzenie swojego uczestnictwa. Bez takiego potwierdzenia zostaniesz skreślony z listy uczestników, a Twoje miejsce zajmie osoba z listy rezerwowej.
- Jeśli nie dostałeś się na warsztaty, to zawsze jeszcze jest szansa na dostanie się z listy rezerwowej. Oczekuj od nas kontaktu mailowego lub telefonicznego.
- Przy płatnych warsztatach informację o sposobie uiszczenia opłaty otrzymują tylko wybrani uczestnicy, którzy potwierdzili swoją obecność.
Q&A
Wysłanie formularza stanowi zgłoszenie na warsztaty, ale nie jest jednoznaczne z przyjęciem na zajęcia. Po zakończeniu naboru, do wszystkich osób wysyłamy informację o jego wynikach.
Warunki dla uczestników określone są w opisie warsztatów. Niestety, mamy ograniczoną ilość miejsc i nie możemy przyjąć wszystkich zainteresowanych. Decyzję o przyjęciu na warsztaty podejmują sami prowadzący, którzy starają się stworzyć spójną lub dopełniającą się grupę pod kątem umiejętności i doświadczenia.
Nie, o przyjęciu na warsztaty nie decyduje data wysłania zgłoszenia, o ile zgłoszenie jest wysłane w terminie.
Tak, oczywiście. Mamy nadzieję, że w naszej ofercie prędzej czy później każdy znajdzie coś dla siebie.
Dzień po zakończeniu naboru staramy się rozesłać wszystkie informacje o jego wynikach. Zdarza się jednak, że ilość chętnych jest znaczna, co nas bardzo cieszy, ale też może opóźnić o 1, maksymalnie 2 dni wysyłkę maili.