
Zapraszamy na dwudniowy masterclass scenariuszowo-reżyserski z Januszem Majewskim, mistrzem kina gatunkowego i współtwórcą nurtu filmowego zwanego „polskim retro”. Masterclass jest skierowany do wszystkich, którzy chcą zdobyć lub poszerzyć swoją wiedzę z zakresu scenariopisarstwa oraz reżyserii filmowej, a także chcą udoskonalić i usprawnić już rozpoczęte prace nad własnymi projektami filmowymi.
Podczas bezpłatnych warsztatów reżyser przybliży proces powstawania filmu, poprzez omówienie kolejnych etapów jego realizacji, czyli m.in. tworzenia scenariusza, przygotowania produkcji oraz wyboru obsady i ekipy filmowej. Jednocześnie warsztaty mają na celu umożliwienie uczestnikom dopracowania wstępnych koncepcji swoich filmów i rozwinięcia ich do pełnowymiarowych, dobrze skonstruowanych opowieści filmowych, poprzez sesje Q&A.
Po warsztatach w dniu 20 marca zapraszamy na pokaz najnowszej produkcji reżysera „Czarny mercedes” połączony ze spotkaniem i rozmową o filmie.
Warsztaty odbędą się w Sali kinowej w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu (wejście od tarasu) w następujących godzinach:
- 18.03 (środa) godz. 11:00 do 17:00 – masterclass
Przerwa obiadowa od 14:00 do 14:45 - 19.03 (czwartek) godz. 11:00 do 17:00 – masterclass
Przerwa obiadowa od 14:00 do 14:45 - 20.03 (piątek), godz. 11:00 – 14:00 – spotkanie z reżyserem + pokaz filmu „Czarny mercedes”
Janusz Majewski
– urodzony w 1931 r. reżyser, scenarzysta i pisarz. Wieloletni wykładowca PWSFTviT w Łodzi, a od 2012 roku rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej. W 1961 r. ukończył wydział reżyserii PWSFiT i podjął pracę w Wytwórni Filmów Dokumentalnych, osiągając w ciągu zaledwie pięciu lat pozycję mistrzowską w domenie krótkiego metrażu. Zwrócił na siebie uwagę „Różą” (1962), nagrodzonym na festiwalu w Krakowie wspomnieniem Holokaustu oraz zaskakującym dokumentem „Album Fleischera”. Najgłośniejsze i najbardziej cenione produkcje filmowe Janusza Majewskiego to m.in. „Zaklęte rewiry” – nominowane do Złotego Niedźwiedzia w 1976 roku, film, który przyniósł mu Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Gdyni – „Mała matura 1947” oraz kultowi „C.K. Dezerterzy”. W ostatnich latach w reżyserii Janusza Majewskiego powstały dwie produkcje. „Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” z 2015 roku – film muzyczny, opowiadający o emigrancie, który wraca pod koniec lat pięćdziesiątych do Polski i próbuje rozkręcić big band w Ciechocinku. Film został doceniony na sześciu festiwalach filmowych i został laureatem Orłów i Złotych Lwów. A także zeszłoroczny film reżysera, oparty na jego autorskiej powieści pod tym samym tytułem „Czarny mercedes”.
W związku z licznymi pytaniami, dotyczącymi przesyłania zgłoszeń oraz przebiegu naboru uczestników kursów i warsztatów, zebraliśmy poniżej kilka najważniejszych informacji.
Wysłanie formularza stanowi zgłoszenie na warsztaty, ale nie jest jednoznaczne z przyjęciem na zajęcia. Po zakończeniu naboru, do wszystkich osób wysyłamy informację o jego wynikach.
Warunki dla uczestników określone są w opisie warsztatów. Niestety, mamy ograniczoną ilość miejsc i nie możemy przyjąć wszystkich zainteresowanych. Decyzję o przyjęciu na warsztaty podejmują sami prowadzący, którzy starają się stworzyć spójną lub dopełniającą się grupę pod kątem umiejętności i doświadczenia.
Nie, o przyjęciu na warsztaty nie decyduje data wysłania zgłoszenia, o ile zgłoszenie jest wysłane w terminie.
Tak, oczywiście. Mamy nadzieję, że w naszej ofercie prędzej czy później każdy znajdzie coś dla siebie.
Dzień po zakończeniu naboru staramy się rozesłać wszystkie informacje o jego wynikach. Zdarza się jednak, że ilość chętnych jest znaczna, co nas bardzo cieszy, ale też może opóźnić o 1, maksymalnie 2 dni wysyłkę maili.