Produkcja w toku...

„Republika dzieci” to nowy film Jana Jakuba Kolskiego, tym razem adresowany do młodych widzów. CeTA jest jego producentem wykonawczym.

Pierwszy etap zdjęć do „Republiki dzieci” odbył się w grudniu 2019 r. w Tarnawie. Trwający obecnie drugi etap zdjęć rozpoczął się w połowie sierpnia i realizowany jest w dolnośląskich plenerach. Dotychczas ekipa nagrywała już sceny m.in. na Moście Pilchowickim, w Dobromierzu oraz na Stawach Milickich.

W baśniowej opowieści Kolskiego, zimą 1903 roku z obrazów Jacka Malczewskiego ucieka gromada namalowanych przez mistrza postaci. Fauny, chimery, utopce, rusałki i inne fantastyczne istoty spod pędzla znanego malarza, przenoszą się na teren zarzecza we współczesnej Polsce, do krainy zwanej Mszarami. W pobliżu ma ruszyć za chwilę wielka elektrownia wodna. Woda zaleje tysiące hektarów ziemi. Z domu dziecka w miasteczku przeznaczonym do zalania, wyrusza druga ucieczka. Tę tworzą dzieci niepogodzone z decyzjami dorosłych, mającymi rozdzielić je na zawsze. Tobiasz, ktory również trafia do współczesności wprost z obrazu Malczewskiego, postanawia przyłączyć się do nich i staje na czele grupy. Śladem chłopca podąża Rafał, jego anioł stróż. Mieszkańcy Mszarów muszą sobie poradzić z nieoczekiwaną wizytą młodocianych obcych na ich terytorium. Czy pomogą im stworzyć wymarzoną przez nich Republikę Dzieci?

Autorem scenariusza jest Jan Jakub Kolski, operatorem filmu jest Michał Pakulski. W głównych rolach grają m.in: Łukasz Simlat, Andrzej Grabowski, Grzegorz Damięcki, Grażyna Błęcka-Kolska, Karolina Rzepa, Piotr Żurawski, Marian Opania, Wojciech Mecwaldowski. Producentami „Republiki dzieci” są Wytwórnia Doświadczalna oraz Centrala Film, a producentem wykonawczym – Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA. Koproducentem jest Cinelight. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Menu
Skip to content