Produkcja w toku...

„Święty” to pełnometrażowy film fabularny w reżyserii Sebastiana Buttnego.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 80. i opowiada o słynnej kradzieży elementów srebrnego XVII-wiecznego sarkofagu św. Wojciecha z katedry w Gnieźnie i prowadzonym po niej śledztwie. Głównym bohaterem filmu jest Andrzej Baran, porucznik Milicji Obywatelskiej, który zostaje przydzielony do najtrudniejszej sprawy, z jaką do tej pory musiał się zmierzyć w swojej karierze, czyli znalezienia sprawców zuchwałej kradzieży. W głównych rolach występują: Mateusz Kościukiewicz, Lena Góra, Dobromir Dymecki i Leszek Lichota.

Zdjęcia autorstwa Łukasza Gutta – nagrodzonego Złotym Lwem na ostatnim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – realizowane były m.in. w gotyckich wnętrzach katedry gnieźnieńskiej oraz w Poznaniu. Ostatni klaps na planie filmowym padł 11 lutego 2022 r.

Producentem filmu jest Izabela Kiszka-Hoflik z IKH Pictures Production, koproducentami: TVP, Centrum Technologii Audiowizualnych, Dolnośląski Fundusz Filmowy oraz węgierski Matrix Film. Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Węgierski Instytut Filmowy. Produkcję dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Premiera filmu planowana jest na wiosnę 2023 r.

Film „Święty” został dofinansowany z budżetu państwa, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Menu
Skip to content