Film Martina Smatany „The Kite” (pol. „Latawiec”) został wysoko oceniony i nagrodzony przez międzynarodowe jury festiwalu Animarkt w Łodzi, a młody Autor scenariusza i reżyser otrzymał wyróżnienie specjalne Centrum Technologii Audiowizualnych.
Film był realizowany w technice klasycznej animacji poklatkowej w Studio Animacji CeTA z udziałem naszych specjalistów, oraz przy Naszym wsparciu sprzętowym . W CeTA powstała również większość dekoracji i elementów scenograficznych.
„The Kite” to 10-minutowy film dla dzieci w wieku 5-8 lat, który podejmuje próbę uświadomienia małym widzom, że nikt z nas nie będzie żył wiecznie. Jednocześnie daje do zrozumienia, że śmierć nie musi oznaczać końca podróży, jaką jest życie.

Premiera filmu odbyła się w lutym 2019 r. podczas Berlinale – 69th Berlin International Film Festival. „The Kite” walczył o nagrodę w sekcji konkursowej Generation Kplus.

Główny bohater odwiedza swojego dziadka podczas wakacji na wsi, tam się razem bawią i puszczają latawce. Po jakimś czasie chłopiec zaczyna zauważać, że dziadek się starzeje i robi się coraz cieńszy. Traci warstwy i staje się dwuwymiarowy, prawie półprzezroczysty. Pod koniec życia jest cienki jak kartka papieru, aż pewnego dnia zwiewa go delikatnie wiatr i porywa go do nieba. Film mówi tak naprawdę o trudnym temacie śmierci, w sposób prosty, metaforyczny i symboliczny.

Menu