
Zapraszamy na jednodniowe wyjątkowe warsztaty operatorskie z realizacji zdjęć podwodnych, prowadzone przez specjalistów od produkcji filmowych i fotograficznych realizowanych w ekstremalnych warunkach pogodowych, fotografii wodnych ssaków oraz fotografii podwodnej – Studio Fimufo.
Zajęcia będą okazją do zdobycia cennej wiedzy nt. sztuki operatorskiej i praktyki na planie filmowym. Uczestnicy będą mieli okazję poznać tajniki wykonywania zdjęć podwodnych, które podczas warsztatów realizowane będą za pomocą profesjonalnego sprzętu w basenie o wymiarach 6 m (dług.) x 4 m (szer.) x 2,5 m (głęb.), ukrytym na co dzień pod podłogą hali zdjęciowej – Studia Filmowego im. Zbyszka Cybulskiego.
W ramach warsztatów uczestnicy poznają sprzęt filmowy i fotograficzny, a także sprzęt nurkowy z jego konfiguracją w kontekście zdjęć filmowych oraz przygotują plan zdjęciowy. Ponadto zapoznają się ze specyficznymi aspektami logistycznymi związanymi z realizacją projektów na krańcach świata oraz będą mogli spróbować swoich sił w praktyce w basenie.
Warsztaty są dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Bartosz „Niemy” Stróżyński – Filmowiec i fotograf podwodny, kompozytor, autor tekstów, lider zespołu Nieme Kino, producent projektów multimedialnych. Zafascynowany Arktyką i Antarktyką. Specjalizuje się w zimowych produkcjach filmowych i fotograficznych, fotografii wodnych ssaków, fotografii podwodnej gadów oraz fotografii podwodnej rzek.
- Autor muzyki alternatywnej i filmowej – NiemeKinoBand.
- Autor książek i artykułów o nurkowaniu i fotografii podwodnej publikowanych w kraju i za granicą. Jego prace i teksty pojawiały się w wielu magazynach, między innymi w Magazynie National Geographic, Scuba Diver Through the Lens, Scuba Diving Magazine, X-Ray Mag, Sport Diver, Magazyn Przyrodniczy Salamandra.
Nagradzany w wielu prestiżowych konkursach, między innymi w International Photography Awards, Por el Planeta Competition, Siena International Photo Awards, GDT European Wildlife Photographer of the Year, Asferico, Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic. - Autor książki pt.: „AntArktyka. Podwodne zauroczenie” wydanej przez National Geographic w 2014 roku, wyróżnionej w konkursie Nagroda Magellana Magazynu Literackiego Książki.
- Pomysłodawca i producent przedsięwzięcia Trzy Sztuki w Antarktyce. Pierwsza w historii artystyczna wyprawa polskich artystów do Antarktyki”, 2017. (www.trzysztuki.pl)
- Producent, reżyser, scenarzysta, operator podwodny oraz edytor filmu dokumentalnego pt.:„Trzy Sztuki w Antarktyce”, opublikowanego w 2020 roku. (Oficjalny zwiastun filmu: https://youtu.be/mEhjZgRr8Z8)
Program:
1. Wprowadzenie co to jest i z czym to się je – zdjęcia przyrodnicze, dokumentalne i fabularne – ujęcie ekstremalne – (prezentacja przykładowych ujęć przyrodniczych, dokumentalnych i fabularnych i omówienie);
2. Prezentacja sprzętu filmowego/ fotograficznego i jego konfiguracja oraz specyficzne aspekty logistyczne związane z realizacją projektów na krańcach świata;
3. Prezentacja sprzętu nurkowego i jego konfiguracja w kontekście zdjęć filmowych;
4. Przygotowanie planu zdjęciowego;
5. Prezentacja w praktyce kilku wybranych rodzajów kadrów z modelem wraz z omówieniem stosowanych technik;
6. Zabawa światłem i jej efekty (ambience vs studio);
7. Możliwość dla uczestników wejścia do wody i kilku prób na powierzchni basenu i omówienie doświadczeń;
8. Postprodukcja materiału podwodnego w DaVinci Resolve;
9. Sesja Q&
10. Podsumowanie.
W związku z licznymi pytaniami, dotyczącymi przesyłania zgłoszeń oraz przebiegu naboru uczestników kursów i warsztatów, zebraliśmy poniżej kilka najważniejszych informacji.
Wysłanie formularza stanowi zgłoszenie na warsztaty, ale nie jest jednoznaczne z przyjęciem na zajęcia. Po zakończeniu naboru, do wszystkich osób wysyłamy informację o jego wynikach.
Warunki dla uczestników określone są w opisie warsztatów. Niestety, mamy ograniczoną ilość miejsc i nie możemy przyjąć wszystkich zainteresowanych. Decyzję o przyjęciu na warsztaty podejmują sami prowadzący, którzy starają się stworzyć spójną lub dopełniającą się grupę pod kątem umiejętności i doświadczenia.
Nie, o przyjęciu na warsztaty nie decyduje data wysłania zgłoszenia, o ile zgłoszenie jest wysłane w terminie.
Tak, oczywiście. Mamy nadzieję, że w naszej ofercie prędzej czy później każdy znajdzie coś dla siebie.
Dzień po zakończeniu naboru staramy się rozesłać wszystkie informacje o jego wynikach. Zdarza się jednak, że ilość chętnych jest znaczna, co nas bardzo cieszy, ale też może opóźnić o 1, maksymalnie 2 dni wysyłkę maili.