
Dopadła Cię pandemiczna chęć tworzenia? A może wręcz przeciwnie – chcesz tworzyć, ale masz blokadę? Zapraszamy na bezpłatne warsztaty scenariuszowe „Napisz scenariusz szorta w tydzień!” prowadzone przez Agnieszkę Kruk – założycielkę i dyrektor programową StoryLab.pro.
– CZAS –
Zamiast tygodniami przymierzać się do pisania, obracać w głowie tysiące genialnych pomysłów, a potem przez kolejne tygodnie zmagać się z pisaniem i wątpliwościami, możesz poświęcić JEDEN tydzień i przejść cały proces pisania scenariusza w ciągu dziesięciu godzin.
Dzięki temu skupisz się na realizacji zadania i skutecznie wyłączysz krytyka wewnętrznego. A przynajmniej od nas dostaniesz wszystko, co potrzeba, aby go wyłączyć.
– UMIEJĘTNOŚCI –
Choć łatwo sprawdzić, jak wygląda gotowy scenariusz, nie każdy wie, że pisanie nie zaczyna się od napisania nagłówka pierwszej sceny. Aby zacząć pisać scenariusz, warto najpierw znaleźć historię oraz sposób, w jaki chcemy ją opowiedzieć.
W tym wyzwaniu przejdziesz krok po kroku wszystkie etapy pracy – od określania podstawowych informacji, poprzez dobór i tworzenie postaci, kształtowanie przebiegu fabuły, aż po pisanie i redagowanie pierwszej wersji scenariusza.
– MOTYWACJA –
Prokrastynacja zawodową chorobą scenarzystów – znasz to? Oczywiście. Bardzo łatwo oddajemy się innym sprawom zamiast pisaniu. Szczególnie gdy brak nam odpowiedniej motywacji do pisania.
Tym razem wyłączamy prokrastynację, bo… nie będzie na nią czasu! Szach-mat. Dostajesz określony czas na określone zadania, dostajesz wskazówki oraz wsparcie bardzo skutecznej mentorki, dostajesz jasno wyznaczony cel. W takich okolicznościach po prostu chce się pisać.
Warsztaty odbędą się online w dniach 11–15 maja (poniedziałek – piątek) w godz. 9:00-10:00.
Omówienie scenariuszy przewidziane jest na dzień 22 maja (piątek) , godz. 9:00–13:00.
Zajęcia odbywają się całkowicie online. Dzięki wykorzystaniu platformy do video-konferencji wszyscy uczestnicy mogą widzieć się i słyszeć. Każdy powinien mieć sprzęt (komputer, tablet, smartfon), który umożliwia połączenie audio i video.
Dodatkowo dla grupy zostanie stworzona dedykowana tajna grupa na facebook.com, co ułatwi komunikację między zajęciami, a także przesyłanie zadanych prac domowych. Działa to dodatkowo motywująco na uczestników.
Spotykamy się przez pięć kolejnych dni na jedną godzinę. Każde z tych spotkań będzie składało się z porcji teorii, zadań praktycznych oraz moderowanej dyskusji. Uczestnicy dostaną handouty w formie plików PDF do samodzielnego wydrukowania lub zachowania we własnych plikach.
Zagadnienia poruszane podczas spotkań:
- baza scenariusza: gatunek, temat, przesłanie
- budowanie wiarygodnych postaci
- szukanie kształtu wciągającej i konsekwentnie rozwijającej się fabuły
- pisanie naprawdę zaskakujących punktów zwrotnych
- tworzenie ciekawych scen
- pisanie wartkich dialogów
- prawidłowe formatowanie scenariusza
- prezentacja gotowego projektu: one–pager, przygotowanie do pitchu
Całość warsztatów zakończy jedna czterogodzinna sesja, podczas której prowadząca odniesie się do wszystkich napisanych scenariuszy.
Warsztaty dają więc możliwość profesjonalnego przejścia przez cały proces powstawania scenariusza – od pomysłu do pierwszego draftu – oraz otrzymania fachowej oceny napisanego scenariusza filmu krótkometrażowego.
Jest kilka powodów.
Po pierwsze, na szortach najłatwiej nauczyć się przechodzenia przez cały proces pisania. Dzięki temu można od razu sprawdzić, jak nasze pomysły przekładają się na scenariusz oraz poczuć, ile czasu zajmuje nam każdy etap pisania. Pomoże to precyzyjniej oszacować czas realnie potrzebny na napisanie dłuższego tekstu
Po drugie, szort jest prostszy w realizacji. Otwiera to możliwość współpracy z niezależnymi twórcami, czy studentami reżyserii, którzy poszukują ciekawych tekstów do swoich etiud. Dzięki takiej współpracy możemy dosyć szybko zobaczyć film zrealizowany na podstawie naszego scenariusza, a to już zaczyna budować nasze portfolio. Szczególnie gdy taki film trafi na festiwale.
Po trzecie, ponieważ jest to fajne ćwiczenie, a scenarzyści powinni dbać o swoją scenariopisarską kondycję. Nieużywane mięśnie zanikają.
Agnieszka Kruk (1973) – scenarzystka, edukatorka, script coach. Absolwentka literatury brytyjskiej i niderlandzkiej na UW, stypendystka programów Socrates i Erasmus (Antwerpia, Utrecht, Lejda). Ukończyła scenariopisarstwo w Warszawskiej Szkole Filmowej i PWSFTViT w Łodzi. Autorka programów kształcenia scenarzystów i konsultantów scenariuszowych. Wykładowczyni scenariopisarstwa – Warszawska Szkoła Filmowa, PWSFTViT w Łodzi, Collegium Civitas, Uniwersytet Gdański, StoryLab.pro, tutorka na krajowych i międzynarodowych wydarzeniach branżowych. Twórczyni i dyrektor kreatywna organizowanego w Warszawskiej Szkole Filmowej festiwalu dla scenarzystów Script Fiesta (2012-2017). Tłumaczka podręcznika Lindy Aronson „Scenariusz na miarę XXI wieku”. Ekspertka oceniająca wnioski w programie Creative Europe MEDIA – Single Project Development. Założycielka i dyrektor programowa StoryLab.pro. Prezes Fundacji Screenpaly&Friends. Jako scenarzystka współpracuje z najlepszymi producentami i nadawcami na rynku.
W związku z licznymi pytaniami, dotyczącymi przesyłania zgłoszeń oraz przebiegu naboru uczestników kursów i warsztatów, zebraliśmy poniżej kilka najważniejszych informacji.
Wysłanie formularza stanowi zgłoszenie na warsztaty, ale nie jest jednoznaczne z przyjęciem na zajęcia. Po zakończeniu naboru, do wszystkich osób wysyłamy informację o jego wynikach.
W przypadku warsztatów płatnych konieczne jest także uiszczenie płatności we wskazanym terminie. Wszystkie szczegóły dot. płatności zostaną przesłane drogą mailową.
Warunki dla uczestników określone są w opisie warsztatów. Niestety, mamy ograniczoną ilość miejsc i nie możemy przyjąć wszystkich zainteresowanych. Decyzję o przyjęciu na warsztaty podejmują sami prowadzący, którzy starają się stworzyć spójną lub dopełniającą się grupę pod kątem umiejętności i doświadczenia.
Nie, o przyjęciu na warsztaty nie decyduje data wysłania zgłoszenia, o ile zgłoszenie jest wysłane w terminie.
Tak, oczywiście. Mamy nadzieję, że w naszej ofercie prędzej czy później każdy znajdzie coś dla siebie.
Dzień po zakończeniu naboru staramy się rozesłać wszystkie informacje o jego wynikach. Zdarza się jednak, że ilość chętnych jest znaczna, co nas bardzo cieszy, ale też może opóźnić o 1, maksymalnie 2 dni wysyłkę maili.