
Zapraszamy na bezpłatne dwudniowe warsztaty upcyclingowego wykorzystania tkanin pochodzących z niepotrzebnych lub starych ubrań. Efektem warsztatów będzie tkanina użytkowa, wykonana z kawałków starych kostiumów filmowych, które w ten sposób uzyskają drugie życie, pozostając nadal w świecie artystycznej kreacji. Pocięte według projektów elementy ubrań stanowić będą trzon nowego kostiumu. Jego kształt będzie modyfikowany w trakcie warsztatów, w zależności od planowanego efektu końcowego.
Nasz wyimaginowany scenariusz, który zaproponujemy jako punkt wyjścia dla uruchomienia wyobraźni osób biorących udział w warsztatach, zakładać będzie wykonanie dużych i nieskomplikowanych form krawieckich. Ich ozdobienie nada unikatowy charakter całości – w ten sposób zużyta odzież, która już nie może służyć filmowi w swojej starej formie, stanie się dekoracją, a czasem wręcz biżuterią, dla nowych prac naszych uczestników.
Mile widziana umiejętność szycia na maszynie – na najprostszym poziomie.
Warsztaty odbędą się w dniach 25 – 26 czerwca 2022r. (sobota – niedziela), godz. 10:30 – 16:30 w Pracowni nr 48.
Wejście do Pracowni znajduje się od strony tarasu.
Maria Duffek – Bartoszewska – scenografka, kostiumografka, dekoratorka wnętrz, członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Historyk sztuki, także absolwentka Policealnej Szkoły Projektowania Ubioru. Pracę zawodową rozpoczęła w 1991 roku, zajmując się kostiumami i scenografią do filmów reklamowych, odpowiadała za dekorację wnętrz w debiutanckiej „Przystani” Jana Hryniaka i Arkadiusza Tomiaka. Fabularnym projektem, do którego Maria Duffek – Bartoszewska samodzielnie przygotowała scenografię, było „Jutro będzie niebo” w reżyserii Jarosława Marszewskiego z 2001 roku. W swojej karierze artystka pracowała przy ponad 80 produkcjach, również międzynarodowych, za scenografię do filmu „Loving Vincent” została nagrodzona Polską Nagrodą Filmową Orły 2018.
Program
- Wykład o historii recyclingu i upcyclingu tkanin;
- Przygotowanie ogólnych założeń projektu nowej tkaniny unikatowej, rozrysowanie na tkaninie bazowej każdego projektu; dobór kierunku projektu w stronę abstrakcji lub realizmu;
- Wybór kolorystyki naszej pracy i dopasowanie do niej kawałków materiałów;
- Prace wstępne, fastrygowanie tkaniny;
- Prace wykończeniowe na maszynie do szycia.
W związku z licznymi pytaniami, dotyczącymi przesyłania zgłoszeń oraz przebiegu naboru uczestników kursów i warsztatów, zebraliśmy poniżej kilka najważniejszych informacji.
Wysłanie formularza stanowi zgłoszenie na warsztaty, ale nie jest jednoznaczne z przyjęciem na zajęcia. Po zakończeniu naboru, do wszystkich osób wysyłamy informację o jego wynikach.
Warunki dla uczestników określone są w opisie warsztatów. Niestety, mamy ograniczoną ilość miejsc i nie możemy przyjąć wszystkich zainteresowanych. Decyzję o przyjęciu na warsztaty podejmują sami prowadzący, którzy starają się stworzyć spójną lub dopełniającą się grupę pod kątem umiejętności i doświadczenia.
Nie, o przyjęciu na warsztaty nie decyduje data wysłania zgłoszenia, o ile zgłoszenie jest wysłane w terminie.
Tak, oczywiście. Mamy nadzieję, że w naszej ofercie prędzej czy później każdy znajdzie coś dla siebie.
Dzień po zakończeniu naboru staramy się rozesłać wszystkie informacje o jego wynikach. Zdarza się jednak, że ilość chętnych jest znaczna, co nas bardzo cieszy, ale też może opóźnić o 1, maksymalnie 2 dni wysyłkę maili.