
Zapraszamy na jednodniowy masterclass online „Scenografia w filmie fabularnym” z Allanem Starskim, jednym z najlepszych i najbardziej cenionych scenografów, laureatem wielu nagród m.in. Oscara za „Listę Schindlera” Stevena Spielberga oraz Cezara za „Pianistę” Romana Polańskiego.
Propozycja webinaru skierowana jest do uczniów i studentów ze szkół i uczelni artystycznych oraz osób, które pracują już przy tworzeniu scenografii lub planują zająć się tym w przyszłości. W ramach zajęć zaprezentowany zostanie proces tworzenia koncepcji wizualnej filmu oraz specyfika pracy projektowej zespołu scenograficznego. Zagadnienia omówione będą w oparciu o zdjęcia z budowy dekoracji oraz zdjęcia gotowej scenografii filmowej. Allan Starski opowie także o współpracy ze Stevenem Spielbergiem, Romanem Polańskim oraz Andrzejem Wajdą i o tym, jak różne temperamenty twórców wpływają na rodzaj współpracy między reżyserem, operatorem i scenografem. Jednym z poruszanych tematów będzie również wpływ nowoczesnych technik filmowych, zapisu elektronicznego i dorysówek komputerowych na pracę scenografa.
Koszt uczestnictwa: 80 zł
Spotkanie z Allanem Starskim odbędzie się online w dniu 30 czerwca (wtorek) w godz. 10:00-15:00.
Dzięki wykorzystaniu platformy do video-konferencji wszyscy uczestnicy mogą widzieć się i słyszeć. Każdy powinien mieć sprzęt (komputer, tablet, smartfon), który umożliwia połączenie audio i video.
Plan webinaru:
10:00 – 12:00 – część pierwsza
12:00 – 13:00 – przerwa
13:00-15:00 – część druga
Allan Starski – jeden z najlepszych i najbardziej cenionych scenografów zarówno polskiego, jak i światowego kina. W 1969 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jako scenograf zadebiutował w filmie „Chłopcy” z 1973 r. Tworzył scenografię m.in. do filmów Andrzeja Wajdy „Człowiek z marmuru”, „Danton”, „Wielki tydzień”, „Korczak” i „Pan Tadeusz”, a także „Prawa ojca” Marka Kondrata, „Washington Square” i „Europa Europa” Agnieszki Holland, „Olivera Twista” Romana Polańskiego i „Pokłosia” Władysława Pasikowskiego. Jest laureatem wielu nagród m.in. Oscara za „Listę Schindlera” Stevena Spielberga oraz Cezara za „Pianistę” Romana Polańskiego, a także Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za „Pokłosie” Władysława Pasikowskiego, „Pianistę” Romana Polańskiego i „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy.
Webinar z Allanem Starskim będzie połączeniem wykładu, prezentacji zdjęć i rozmowy z uczestnikami spotkania.
Głównymi tematami warsztatów będą:
– Współpraca zespołu twórczego. Reżyser, operator a scenograf
– Storyboard jako wizualne narzędzie do dyskusji o obrazie filmu
– Teczka obiektów scenograficznych i jej rola w budżetowaniu filmu
– Dokumentacja historyczna i jej twórcza interpretacja
– Rysunki koncepcyjne, modele i rysunki techniczne
– Obiekty naturalne czy dekoracje budowane w studio?
– Kolor w filmie. Tworzenie gamy kolorów zgodnie z koncepcją filmu (przykłady z filmu „Skwer Washingtona”)
– Łączenie obiektów w filmie historycznym (przykłady z filmu „Franz Schubert”)
– Film czarno-biały i jego specyfika (przykłady z filmów: „Doktor Korczak” i „Lista Schindlera”)
– Wpływ temperamentu twórczego reżysera na ostateczny kształt filmu (przykłady współpracy przy filmach „Lista Schindlera” i „Pianista”)
– Duże filmy historyczne tworzone w całości w studio (przykład filmu „Oliver Twist”)
– Czy można zrobić niskobudżetowy film sci-fi?
– Tworzenie filmu historycznego z dekoracjami rozrzuconymi po świecie (przykład filmu „The Cut”)
– CGI jako dodatkowe narzędzie scenografa
– Scenografia w wysokobudżetowych filmach reklamowych.
Zasady uczestnictwa, zapisów oraz rekrutacji na webinary CeTA:
- Jeśli widzisz post o warsztatach na FB, które Cię interesują – prosimy przeczytaj najpierw szczegółowy opis wydarzenia (patrz wyżej).
- Jeśli chcesz wziąć udział w warsztatach musisz wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się po lewej stronie. Nasze webinary organizowane są na osobnej platformie, w pokojach webinarowych, nie na Facebooku, dlatego nie wystarczy zaznaczenie „Wezmę udział” lub „Jestem zainteresowany” na stronie wydarzenia na FB. Link do formularza znajduje się zawsze w opisie webinaru.
- Wysłanie formularza zgłoszeniowego na warsztaty nie jest jednoznaczne z przyjęciem na zajęcia. Po wypełnieniu formularza otrzymasz na maila potwierdzenie jego wysłania. Jeśli nie otrzymasz informacji zwrotnej, najprawdopodobniej Twoje zgłoszenie nie trafiło na naszą skrzynkę.
- Na zgłoszenia czekamy do daty i godziny podanej na stronie dotyczącej warsztatów (nad formularzem zgłoszeniowym). Po upływie tego terminu, zgłoszenia nie są już przyjmowane, a formularze nie są już aktywne.
- Po zakończeniu naboru, do wszystkich osób wysyłamy informację o jego wynikach. Jeśli dostałeś się na warsztaty, zostaniesz poproszony o potwierdzenie swojego uczestnictwa. Bez takiego potwierdzenia zostaniesz skreślony z listy uczestników, a Twoje miejsce zajmie osoba z listy rezerwowej.
- Jeśli nie dostałeś się na warsztaty, to zawsze jeszcze jest szansa na dostanie się z listy rezerwowej. Oczekuj od nas kontaktu mailowego lub telefonicznego.
- Przy płatnych warsztatach informację o sposobie uiszczenia opłaty otrzymują tylko wybrani uczestnicy, którzy potwierdzili swoją obecność.
Q&A
Wysłanie formularza stanowi zgłoszenie na warsztaty, ale nie jest jednoznaczne z przyjęciem na zajęcia. Po zakończeniu naboru, do wszystkich osób wysyłamy informację o jego wynikach.
Warunki dla uczestników określone są w opisie warsztatów. Niestety, mamy ograniczoną ilość miejsc i nie możemy przyjąć wszystkich zainteresowanych. Decyzję o przyjęciu na warsztaty podejmują sami prowadzący, którzy starają się stworzyć spójną lub dopełniającą się grupę pod kątem umiejętności i doświadczenia.
Nie, o przyjęciu na warsztaty nie decyduje data wysłania zgłoszenia, o ile zgłoszenie jest wysłane w terminie.
Tak, oczywiście. Mamy nadzieję, że w naszej ofercie prędzej czy później każdy znajdzie coś dla siebie.
Dzień po zakończeniu naboru staramy się rozesłać wszystkie informacje o jego wynikach. Zdarza się jednak, że ilość chętnych jest znaczna, co nas bardzo cieszy, ale też może opóźnić o 1, maksymalnie 2 dni wysyłkę maili.