
Serdecznie zapraszamy na bezpłatne zajęcia dla grup szkolnych dzieci w wieku 8 – 9 lat organizowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Abstrakcyjnych Punto y Raya Junior 2019 w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.
Abstrakcyjne warsztaty plastyczne inspirowane są książką Johanny Thydell pt. „Okropny rysunek” i mają na celu pokazane twórczego potencjału trudnych emocji. Bohaterka książki – Inka, chciałaby rysować tak ładnie jak Starszy Brat. Ale to trudne. Szczególnie że jest od niego trzy lata młodsza. Szczególnie że nie wie, co ma narysować. Szczególnie że sprzysięgły się przeciwko niej koty i wazony i nic jej nie wychodzi. Zupełnie nic. Ale czy na pewno? Jak przekłuć złość lub smutek w kreację, jak w tzw. „Bazgrołach” znaleźć ciekawy motyw plastyczny i zrobić z nich interesujący rysunek. Jak chaos zamienić w porządek?
W pierwszej części warsztatów uczestnicy poznają książkę.
W części praktycznej zajęć dzieci będą próbowały w sposób bardzo szybki i ekspresyjny rysować na kartkach w formacje A3 kredkami woskowymi lub pastelami „bazgroły” czyli plątaniny linii, byle szybko i niestarannie, jakby w złości lub w zniecierpliwieniu. Następnie porządkując chaos na papierze spróbują w przecinających się liniach znaleźć ciekawe kształty i zamalować je na wybrane kolory. Będą również tworzyły zbiory wspólne z nakładających się na siebie kolorów. Użyją do tego farb akwarelowych lub plakatowych. Zamalowywanie pól będzie wymagało, uważności, cierpliwości, opanowania i czasu. Powstanie w ten sposób wielobarwna, abstrakcyjna mozaika.
Zajęcia odbędą się w Sali Kinowej (wejście od parkingu) w dniu – 4 października 2019 (piątek) w dwóch grupach/terminach :
1 grupa – godz. 11:00 – 12:00
2 grupa – godz. 13:00 – 14:00
Natalia Talarek-Oswald
doświadczona animatorka, od lat współpracująca z Zakamarkami. Jest absolwentką wydziału Malarstwa i Grafiki ASP w Łodzi, malarką, ilustratorką, instruktorką terapii zajęciowej i pedagogiem. W Częstochowie prowadzi Tęczówka Studio, pracownię plastyczną zajmującą się szeroko pojętą edukacją artystyczną i zajęciami z zakresu grafiki warsztatowej, druku i papieru.
W związku z licznymi pytaniami, dotyczącymi przesyłania zgłoszeń oraz przebiegu naboru uczestników kursów i warsztatów, zebraliśmy poniżej kilka najważniejszych informacji.
Wysłanie formularza stanowi zgłoszenie na warsztaty, ale nie jest jednoznaczne z przyjęciem na zajęcia. Po zakończeniu naboru, do wszystkich osób wysyłamy informację o jego wynikach.
Warunki dla uczestników określone są w opisie warsztatów. Niestety, mamy ograniczoną ilość miejsc i nie możemy przyjąć wszystkich zainteresowanych. Decyzję o przyjęciu na warsztaty podejmują sami prowadzący, którzy starają się stworzyć spójną lub dopełniającą się grupę pod kątem umiejętności i doświadczenia.
Nie, o przyjęciu na warsztaty nie decyduje data wysłania zgłoszenia, o ile zgłoszenie jest wysłane w terminie.
Tak, oczywiście. Mamy nadzieję, że w naszej ofercie prędzej czy później każdy znajdzie coś dla siebie.
Dzień po zakończeniu naboru staramy się rozesłać wszystkie informacje o jego wynikach. Zdarza się jednak, że ilość chętnych jest znaczna, co nas bardzo cieszy, ale też może opóźnić o 1, maksymalnie 2 dni wysyłkę maili.